shetlandsky pony

4. srpna 2009 v 19:06 | loulie*

Původ a historie

Původní britskýshetlandsky pony se pro svůj malý vzrůst a všestranné využití vyvážel z Britských ostrovů do celého světa déle než sto let. Americký shetland se ale svému předku podobá už jen velmi málo, postrádá jeho odolnost a skromnost. Toto plemeno vzniklo křížením jedinců plemene shetlandlandský pony jemnějšího rázu s plemenem hacknev pony, později přikřížením koní arabských a malých plnokrevníků. Výsledkem je výrazný a harmonický pony spíše hackneyského typu.
V roce 1888 byl založen klub amerických shetlandských poníků (American Shetland Pony Club) a nyní má dvě plemenné knihy: sekce A a B. Do sekce A jsou registrováni poníci s méně než 12,5% jiné (neshetlandské) krve, do sekce B pak ti s větší příměsí cizí krve.

Popis plemene

Na tomto koni je na první pohled nejvíce výrazná vynikající akce kolen. Nohy jsou, díky křížení s araby, plnokrevníky a hackney poníky, neobyčejně dlouhé a štíhlé a s jejich sílou se britský shetland nemůže měřit.
Americký shetland má měřit do 117 cm - o pěst více než původní ostrovní pony.
Hlava má proporce velkého koně - profil je rovný, uši dlouhé. Kohoutek je na ponyho velice výrazný a přechází v krátký, ale dobře stavěný hřbet.
Americký shetlandský pony se vyskytuje v hnědé, černé, ryzé, plavé, žluté i šedé barvě, objevuje se i prokvetlost.

Charakteristika

Americký shetland je spolehlivým společníkem pro děti, je pro ně milý a věrný kamarád. Má dostatek zdravého sebevědomí a temperamentu, i když se tvrdí, že pozbyl houževnatosti svého ostrovního předka.

Využití

Toto plemeno se pohybuje stejně dobře jako hackney pony, je proto využíváno v zápřahu - závodí například v lehkých sulkách a v akci je radost na něj pohledět. Je velice všestranný, nikoho nepřekvapí, že pod sedlem je neméně šikovný (ať už anglickým, nebo westernovým), stejně jako na malé překážkové dráze. Mladí jezdci ocení jeho obratnost při různých jezdeckých hrách - například při gymkhaně. Jeho elegance je také předváděna na různých výstavách.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama